SKOLYOZ GRAFİSİ ( RONTGEN )

( Tüm vertebral kolonun ortoröntgenogramı )

Skolyoz grafisi, tüm vertebraları (boyun, sırt, bel ve kuyruk sokumu) içine alan, ayakta ön-arka ve yan pozisyonda çekilen özel bir grafidir. Bazen bu pozisyonlara ek olarak traksiyon ve sağa-sola bending pozisyonları da istenebilmektedir. Standart direkt grafiden farklı olarak tüm vertebralar tek bir film üzerinde görünecek şekilde çekim yapılmaktadır. Çalışma prensibi, standart röntgene benzese de geniş bir alan incelendiği için farklı donanımlı bir cihaz ve tek büyük kaset gerektirmektedir. Bu donanım ve tek büyük kaset , her merkezde bulunmaz. Birimimizde dijital yöntemle daha az radyasyon kullanılarak ve tek kasetle inceleme yapılır ve görüntüler elde edilir.İncelemeden önce herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

Omurgadaki eğriliklerin saptanmasında, bunların derecesinin belirlenmesinde skolyoz grafisi kullanılmaktadır. Skolyoz filminde, eğriliğin başladığı ve sonlandığı omurlar arasındaki sapma açısı ölçülür, buna göre tedavi ve takip belirlenir.

ALT EKSTREMİTE BOY GRAFİSİ (RONTGEN)

(Tüm alt ekstremitenin ortoröntgenogramı)

Tüm alt ekstremitenin boy grafisi veya ortoröntgenogram incelemesi, genelde ayakta ön-arka pozisyonda çekilen özel bir grafidir. Bacak kısalıkları ile bacaklardaki eğriliklerin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu uygulama sayesinde her iki bacağı tek film üzerinde görüntülemek mümkün olmaktadır.

Merkezimizdeki Dijital Röntgen cihazımızla ve tek büyük kasetle, skolyoz ve alt ekstremite boy grafileri incelemeleri yapılabilmektedir.